Ministerstwo finansów planuje kolejne zmiany w mechanizmie podzielonej płatności (tzw. Split payment). Początkowo zmiany miały obowiązywać od 01 września 2019 r. Z ostatnich informacji wynika jednak, że przesunęli termin na 01 listopada 2019 r.
Przypomnijmy, metoda podzielonej płatności polega na tym, że wpłata kwoty netto następuję na zwykły rachunek. Kwota VAT natomiast na dedykowany do tego celu.
Ministerstwo finansów przewiduje pomieszanie obecnej logiki podzielonej płatności z logiką istniejącego już również mechanizmu odwrotnego obciążenia. Ten mechanizm z kolei zakłada, że to nabywca płaci VAT. Po zmianach obrót towarami, których PKWiU zostały wymienione w załączniku 15 do nowelizacji ustawy o VAT mają podlegać nie odwrotnemu obciążeniu a właśnie metodzie podzielonej płatności.
Limit 15 tysięcy dla dokumentu
Teoretycznie ma to dotyczyć tylko sytuacji kiedy dokument ma wartość większą niż 15 tys. brutto. Ale jak to zwykle bywa przepis przygotowany na kolanie nie opisuje co w sytuacji kiedy na jednej fakturze będzie towar, który nie jest wymieniony w zał. 15. Jeśli przyjmiemy, że towar nie podlegający będzie miał wartość 14 500 brutto i podlegając 1000 brutto to w teorii cały dokument przekracza limit, ale sama logika towarów podlegających limitu nie przekracza. Nazywamy to tzw. pozycjami mieszanymi, które dla odwrotnego obciążenia są popularne zwłaszcza w obszarze artykułów budowlanych. Tam np. narzędzia nie podlegają odwrotnemu obciążeniu, ale już jakieś elementy konstrukcyjne ze stali tak. Klienci często kupują to na jeden dokument. W tym przypadku ustawodawca nie precyzuje czy takie mieszanie jest dozwolone i kiedy działa limit.