Z dniem 01.02.2022 r. obowiązują niższe stawki VAT na wybrane artykuły wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej.
Do takich grup zaliczają się:
- Wybrane paliwa
- mięso i ryby oraz przetwory z nich;
- produkty mleczarskie;
- warzywa i owoce i przetwory z nich;
- zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
- niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Zmiany te mają lub będą miały konsekwencje na wystawione już dokumenty lub urządzenia fiskalne w przyszłości.
Obsługa faktur zaliczkowych
Jak zawsze w przypadku zmian VAT zalecane jest zamknięcie kontraktów wystawianych na fakturach zaliczkowych. W przypadku kiedy stawki VAT były wyższe w momencie przyjęcia zaliczki a następnie następuje ich obniżenie w okresie kiedy zachodzi konieczność wystawienia faktury końcowej, może okazać się, że kwota podatku VAT jest już nadpłacona.
W związku z tym należy skorygować taką fakturę zaliczkową i wystawić ją wg nowych specyfikacji.
Współpraca z urządzeniami fiskalnymi
W przypadku zmiany stawek VAT uruchamiane są mechanizmy kontrolne na urządzeniach fiskalnych na okoliczność tzw. „siodełka podatkowego”.
Siodełko podatkowe uaktywni się w momencie kiedy nastąpi przywrócenie stawek VAT do pierwotnego poziomu. W praktyce zadziała to wg opisanego poniżej schematu:
- Towar ma stawkę X o nazwie „Produkt”
- Zmiana stawki na Y dla nazwy „Produkt”
- Próba zmiany stawki ponownie na X dla „Produkt” à tu pojawi się błąd na urządzeniu fiskalnym ponieważ towar o tej samej nazwie (po której rozpoznaje go drukarka) miał 2 krotnie zmienioną stawkę
Aby rozwiązać ten problem należy zmienić nazwę towaru w kartotece (to może mieć z kolei konsekwencje dla procesów integracji, które bazują nazwach a nie indeksach).
Do tej operacji można użyć grupowej operacji „Grupowa zmiana danych handlowych” – dla zaznaczonych towarów.
W oknie zmiany zaznaczamy doklejanie do nazwy prefix (początek) lub sufix(koniec) i doklejamy np. znak kropki „.” – nie wpływa on znacząco na nazwę ale spowoduje, że drukarka zidentyfikuje to jako nowy produkt.
Analogicznie użytkownicy mogą grupowo zmieniać stawki VAT w kartotekach czy też ceny. Odbywa się to poprzez grupową zmianę ceny dla zaznaczonych artykułów.