Jeśli odpowiedziałeś sobie na zestaw pytań przedstawionych w poprzedniej części cyklu dot. planowania infrastruktury to czas na uszczegółowienie poszczególnych jej aspektów.
Najważniejsza kwestia to dobór odpowiednich licencji dotyczących systemu operacyjnego, SQL Server oraz samego oprogramowania ERP.
Zaczynając od końca kwestia jest najprostsza, modele licencjonowania ERP są różne w przypadku WAPRO ERP podstawowe kryterium tu para liczba użytkowników + zakres funkcjonalny. Czyli w uproszczeniu dobieramy sobie licencje na odpowiednią ilość stanowisk i dobieramy taki wariant i takie programy, które w naszej ocenie bez problemu pozwolą nam prowadzić biznes.
WAPRO ERP jest oprogramowaniem typu klient-serwer czyli sam program np. WAPRO Mag jest klientem do serwera, którym w tym przypadku jest serwer bazy danych Microsoft SQL Server. Obecnie wspierane wersje to SQL Server to:
- Microsoft SQL Server 2008/2008R2
- Microsoft SQL Server 2012
- Microsoft SQL Server 2014
- Microsoft SQL Server 2016
Ważnym aspektem jest edycja silnika bazy danych, domyślnie program jest dostarczany z bezpłatną edycją Microsoft SQL Server Express, która jest bezpłatna ale ma swoje ograniczenia do najważniejszych zaliczamy:
- ograniczenie bazy danych do 10 GB
- ograniczenie wykorzystania pamięci RAM do 1GB (w praktyce trochę więcej ale trzymajmy się dokumentacji)
- ograniczenie do jednego procesora
Co to oznacza dla użytkownika?
Ano to, że nawet jeśli zwiększy nam się liczba użytkowników i kupimy mocny serwer to ta aplikacja nie będzie w stanie korzystać z jego pełnych zasobów co objawi się słabszą wydajnością.
Alternatywą może być zakup licencji w wariancie Standard, który nie ogranicza rozmiary bazy i pamięci (ma swoje limity ale dla większości przypadków są one nie istotne :)). Dodatkowo licencje możemy zakupić u dowolnego sprzedawcy, będzie ona droższa ale można używać na niej wszystkie aplikacje lub wybrać wariant tańszy np. licencję RUNTIME, ona nakłada obowiązek na użytkownika w postaci stosowania na tym serwerze tylko i wyłącznie aplikacji producenta, od którego została nabyta licencja czyli w tym przypadku produkty Asseco Business Solutions S.A.. Ważne jest to, że należy nabyć tyle licencji ilu użytkowników korzysta z systemu lub na tyle urządzeń ile się łączy. Jaka jest różnica pomiędzy licencją (tzw. CAL – Client Access License) na użytkownika (per user) oraz na urządzenie (per device)?
Jeśli firma pracuje zmianowo może opłacać się kupić licencje na urządzenie wtedy w trybie zmianowym X użytkowników korzysta z jednej licencji przypisanej do urządzenia co w przypadku pracy 3 zmianowej pozwala zaoszczędzić 2 licencje na jednym stanowisku pracy.
Dodatkowo wariant STANDARD umożliwia wykorzystanie dodatkowych usług SQL w postaci modułów do zaawansowanej dedykowanej analizy danych w postaci kostek wielowymiarowych, pakietów SSIS do przetwarzania i transformacji danych oraz raportów SSRS. Dodatkowo posiada usługę SQL Agent, która umożliwia automatyzowanie pewnych czynności zgodnie z harmonogramem.
Ostatni ważny aspekt to dobór systemu operacyjnego. Na rynku jest kilka wersji Windows Server, należy się zastanowić czy idziemy w kierunku domeny czy nie. Każda platforma ma swoje ograniczenia i w zależności od wybranej edycji możemy mieć w pakiecie dostęp do pewnej puli licencji lub nie. Należy pamiętać, że do systemu operacyjnego kupuje się oddzielne licencje CAL. Obecnie Microsoft udostępnia „pakietowe” wersje typu Foundation lub Essential, które mają wbudowane X licencji. W przypadku wariantu Standard należy nabyć odpowiednią ilość niezależnie.
Warto się zastanowić czy chcemy aby środowisko zostało zwirtualizowane czy jednak każdy system jest instalowany na niezależnym serwerze fizycznym. Z pkt widzenia WAPRO ERP nie ma bardzo istotnego znaczenia dobór wersji systemu (no może poza samymi parametrami wsparcia dla sprzętu ilości RAM, procesorów). Więc dobór samego OS (operating system) wymaga analizy na ile nasza infrastruktura jest lub ma być skomplikowana/rozwojowa w przyszłości.