WAPRO Mag obsługuje operowanie w dostawach numerami serii oraz kodami egzemplarzowymi. Zasadę funkcjonowania numerów serii opisywałem w poprzednim wpisie, w tym chciałbym omówić jako kontynuację kody egzemplarzowe.
Jaka jest podstawowa różnica między numerami serii a kodami egzemplarzowymi?
- numer serii – jest to indywidualny numer przypisany dla całej partii np. 100 szt. danego towaru otrzymuje ten sam numer i identyfikuje nam pewną partię towaru
- kod egzemplarzowy – to kod przypisany konkretnej sztuce np. 100 szt. telefonów komórkowych może mieć wprowadzone 100 indywidualnych kodów (nie więcej)
Kody egzemplarzowe mogą być wprowadzane ręcznie lub mogą być generowane zgodnie z jakimś algorytmem jeśli są one w formie numerycznej.
Omówię pełny przebieg od momentu zakupu do sprzedaży.
Przyjęcie towarów z kodami
Zasadniczo operujemy w ramach edycji/dodawania dokumentu, więc aby przyjąć towar z kodami dodajemy dokument zakupu i wprowadzamy wybraną kartotekę towarową na dokument. Po zapisaniu z informacją o ilości i cenie klikamy prawym przyciskiem myszy na danej pozycji i wybieramy opcję Kody egzemplarzowe Ctrl+E.
Pojawi się okno z listą kodów, można na nim rozpocząć wprowadzanie nowych kodów lub edytowanie istniejących. Aby dodać nowe wybierz Dodaj.
W oknie edycji kodu, użytkownik może go wpisać ręcznie lub podać numer startowy i zaznaczyć grupowe generowanie oraz podać wartość skoku.
Po zapisaniu lista kodów uzupełni się zgodnie z zastosowanym algorytmem, w moim przypadku jest to wygenerowanie 10 kodów startując od 1000 ze skokiem co 2.
Teraz można zapisać dokument przychodowy i przejść do dokumentu rozchodowego.
Początek jest analogiczny jak dla zakupu, dodajemy dokument rozchodowy, wybieramy kontrahenta, wprowadzamy pozycję ważne jest aby podobnie jak w przypadku numerów serii wskazać dostawę, z której chcemy pobrać kody. Po wskazaniu dostawy wybieramy przycisk Kody egzemplarzowe i wybieramy z listy konkretny kod jaki nas interesuje, następnie podajemy jej ilość, cenę a następnie zapisujemy pozycję.
Jeśli dostawa nie zostanie wskazana użytkownik może ręcznie wpisać kody. Tu należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy interesuje nas przechowanie danych kodów zarówno w zakupie jak i sprzedaży czy chcemy je podawać tylko w rozchodzie. Aby dodać kody ręcznie po zapisaniu pozycji wybieramy prawy klawisz myszy i opcję Kody egzemplarzowe pojawi się ponownie okno wprowadzania kodów.
Dla przykładu jak mamy 500 szt. np. telefonu na stanie i chcemy sprzedać szybko towar to raczej ciężko będzie znaleźć na półce dany kod, więc często w tym przypadku podawane są tylko kody w trakcie rozchodu. Sprzedawca bierze pierwszy lepszy egzemplarz z półki i wpisuje jego kod do formularza.
Po zapisaniu faktury użytkownik nie drukuje ich na dokumencie ale może je podejrzeć w edycji faktury w razie potrzeby poprzez wybranie na liście pozycji opcji Kody egzemplarzowe.
Dlaczego nie można określić że dla danego towaru kody egzemplażowe muszą zostać wprowadzone? Brak tego spowoduje że prędzej czy później ktoś tego nie wprowadzi i co wówczas? Przeglądanie kilkuset towarów i szukanie kodów których nie wprowadziliśmy? A gdzie mogę zbiorczo wydrukować posiadane kody? Wszak sami w instrukcji podawaliście jako przykład stosowania tych kodów to np. rozmiarówka odzieżowa. Zestawienie posiadanych kodów jest NIEZBĘDNE aby np uzupełnić rozmiarówkę. Konieczność określenia tego kodu przy sprzedaży jest również niezbędna! Bardzo się ucieszyłem gdy doczytałem że WAPRO posiada taką funkcjonalność ale zagłębiając się stwierdzam że dodano ją na odczepnego i nie jest rozwijana jak widzę od co najmniej 3 lat.
Dodam jeszcze że brak możliwości sensownego generowania takich kodów jako kombinacji znaków i cyfr to porażka. Można by to załatwić importem np. z excela ale tego również brak. Brak jak już wspomniałem w poprzednim komentarzu zestawienia kodów i ilości na stanie. Po co przy sprzedaży trzeba najpierw wybrać dostawę aby później wybierać kody egzemplarzowe? Ma to robić sprzedawca? A skąd ma to wiedzieć?
To czego Pan oczekuje to numery serii (poza generowaniem) – one pilnują od przychodu do rozchodu. Kody egzemplarzowe od początku miały u nas inne zastosowanie czyli są wprowadzane na etapie sprzedaży. Przecież nie zawsze będzie tak, że posiadając 100 szt. danego produktu na stanie jak system zaproponuje coś wg FIFO z kodem io1io32js213 to teraz sprzedawca będzie szukał na magazynie własnie tego kodu.
Dlatego może z ręki w trakcie sprzedaży wpisać właśnie taki kod jaki sobie wziął półki.
Nie odniósł się Pan do przykładu rozmiarówki odzieżowej. Tego nie zastąpi nr. serii. Pożądana funkcjonalność powinna wyglądać następująco:
– Kupuję 10 szt towarów o danym kodzie i na etapie wprowadzania f.zakupowej uzupełniam kody egzemplażowe – 10 szt. W konfiguracji towaru powinna być opcja która określa czy podanie kodu jest konieczne czy nie.
– W każdej chwili mogę sprawdzić stan towarów na magazynie wraz z listą dostępnych kodów egzemplażowych.
– W momencie sprzedaży do dokumentu sprzedaży dołączamy kody egzemplażowe wybierane z listy dostępnych kodów na magazynie
Numery serii tego nie zastąpią niestety. Waszego programu nie da się zastosować do obsługi sklepu odzieżowego.
Wasze rozwiązanie pozwala rejestrować kody egzemplażowe ale nie pozwala prowadzić ich ewidencji. Jak wystawić na aukcji odzież o danym rozmiarze jeśli nie wiemy czy taki rozmiar mamy na stanie?
Czy jest opcja aby numer egzemplarzowy był widoczny na fakturze sprzedażowej?
Drukowane są tylko numery serii jako seria partii – kody per pozycja nie są drukowane. Może być 1000 szt. i 1000 kodów, więc raczej ciężko to drukować w pozycjach.