Często w rozmowach z klientami dochodzę do wniosku, że „korpomowa” i „slang branżowy” jest stosunkowo mocno zakorzeniony w każdej firmie/branży.
Powoduje on niestety często problem w komunikacji pomiędzy klientem a szeroko pojętym informatykiem (celowo nie wyróżniam tu konkretnie specjalizacji bo dotyczyć to może, wdrożeniowca, programisty, konsultanta od wdrażania specyficznych funkcji czy dowolnej innej osoby technicznej związanej z informatyką).
Aby ułatwić zrozumienie ludziom biznesu nasze pojęcia branżowe wpadłem na pomysł (pewnie nie jakiś mega nowatorski 🙂 ), że co jakiś czas wrzucę krótką definicję „naszych pojęć”, które czasami są używane w dialogu z klientem a nie koniecznie on może od razu wiedzieć o co chodzi.
Na początek 3 zwroty:
- aplikacja klient-serwer
- serwer baz danych
- baza danych
Aplikacja klient – serwer – pojęcie używane w informatyce do opisania sposobu działania danej aplikacji (program, aplikacja, moduł mogą być używane naprzemiennie, użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) mają nowe pojęcie „apka”, które do mnie osobiście nie przemawia:)). Część klient mówi tyle, że na komputerze użytkownika końcowego jest zainstalowany jakiś fragment tej aplikacji, jej jakaś część, pewien fragment logiki np. program typu WAPRO Mag jest taką aplikacją kliencką. Do czego zatem serwer? Ano do tego, że program WAPRO Mag łączy się do serwera i tam w bazie danych uruchamia część kodu, która jest w bazie w formie np. procedur składowanych (kod zapisany w bazie pod określoną nazwą, wykonujący określone zadanie).
Serwer baz danych – w przypadku produktów WAPRO ERP konkretnie to Microsoft SQL Server czyli serwer baz danych firmy Microsoft, na którym pracują aplikacje WAPRO ERP. Programy łączą się do serwera (musi być on uruchomiony aby można było pracować w programie WAPRO Mag i innych) i na nim zapisuje dane, odczytuje z niego dane oraz uruchamia część logiki biznesowej programu, która właśnie zapisana jest w bazie danych.
Baza danych – logicznie to baza danych, dla użytkownika widoczna jako zbiór danych. Fizycznie to zestaw plików (przynajmniej 2 pliki tzw. MDF – dane oraz LDF – tzw. log transakcyjny), które wewnętrzne mają dane przechowywane w formie tabel i innych obiektów właśnie wspomnianych procedur składowanych, funkcji, widoków itp. itd. Nie chce na tym etapie podawać definicji wszystkich użytych tu haseł, ponieważ one bardzo mocno raczej dotyczą osób technicznych niż biznesu i na tym poziomie dyskusji biznes-techniczny raczej się nie schodzi 🙂
Jeśli masz jakieś pomysły, jakie zwroty ostatnio słyszałeś i nie miałeś/miałaś pojęcia o co chodzi napisz w komentarzu, postaram się to wyjaśnić po ludzku:)