Dzisiaj lekkie wprowadzenie do tematów chmury, czym jest i jak ją można zdefiniować?
Przede wszystkim trzeba wyróżnić typy chmury i na ich podstawie definiować niższe podziały:
- Chmura publiczna
- Chmura prywatna
- Chmura hybrydowa
Chmura publiczna – to nic innego jak dostęp do systemu operacyjnego lub miejsca zapisu danych lub oprogramowania, które dostępne jest publicznie poza obrębem naszej sieci firmowej i nie jest zlokalizowane wewnątrz infrastruktury, którą mamy w firmie. W praktyce oznacza to całkowite umieszczenie danego zasobu (podział zasobów opiszę w kolejnych wpisach) w infrastrukturze dostawcy a dostęp do tych danych jest poprzez sieć internet.
Przykładem takiej chmury publicznej jest np. usługa WAPRO Online, która działa w modelu SaaS (Software as a Service) czyli klient nabywa prawo do korzystania z oprogramowania WAPRO ERP w chmurze publicznej Asseco Business Solutions.
Chmura prywatna – to wydzielony kawałek infrastruktury w formie systemu operacyjnego (wirtualna maszyna), miejsca zapisu danych lub oprogramowania, które umieszczone jest wewnątrz naszej infrastruktury ale z możliwością z zewnątrz po odpowiedniej autoryzacji. Przykładem takiej chmury mogą być chmury tworzone w ramach serwerów NAS dostępnych w produktach np. QNAP czy WD. Użytkownik po uruchomieniu urządzenia automatycznie uzyskuje dostęp do zasobów tego urządzenia pośrednio przez mechanizmy udostępnione przez producenta. W praktyce to nasze urządzenie rejestruje się w infrastrukturze producenta a my uzyskujemy jego adres.
Chmura hybrydowa – to połączenie zasobów umieszczonych w naszej infrastrukturze oraz usług dostępnych publicznie. Dla przykładu w ramach naszej infrastruktury możemy przechowywać dane w jakiejś bazie danych, które tylko na moment wykonania pewnych operacji przesyłane są do chmury np. do dedykowanej usługi Microsoft Azure, w której są przetwarzane. Po zakończeniu tego procesu dane ponownie zapisywane są w naszej bazie danych umieszczonej na naszych serwerach lokalnie i dostępne są wewnątrz sieci.