W ramach cyklu pt. „Przegląd narzędzi” tym razem opiszę krótko działanie Archiwizatora Baz Danych WAPRO ERP. Narzędzie to pozwala zarządzać archiwami baz danych w trybie ręcznym jak również automatycznie poprzez zaplanowane zadania. Należy pamiętać, że archiwizator baz danych dotyczy baz SQL Server a dla programu WAPRO Fakturka dostarczony jest oddzielny archiwizator baz danych, który wykonuje kopię bazy tego programu (baza jest w formacie MS Access).

Po uruchomieniu programu należy wskazać operację jaką chcemy wykonać czy archiwizację czy dearchiwizację, serwer do jakiego się chcemy zalogować celem wykonania archiwum oraz czy chcemy się zalogować za pomocą konta natywnego SQL czy może użytkownik systemu Windows posiada możliwość zalogowania się poprzez konto Windows do serwera SQL (nie trzeba wtedy podawać hasła – uwierzytelnianie następuje z wykorzystaniem danych bieżącego użytkownika systemu Windows).

Archiwizator baz danych WAPRO ERP

Po zalogowaniu w trybie Archiwizacji pokaże się lista baz danych, na których pracują aplikacje WAPRO ERP, które można archiwizować.

Użytkownik musi wskazać katalog gdzie ma zostać zapisany plik, określić czy program ma go kompresować do postaci pliku ZIP oraz ewentualnie podać hasło. Dodatkowo aby łatwiej zidentyfikować pliki archiwum bazy danych można wskazać jaka ma być maska nazwy pliku. Domyślnie jest to część stała „Archiwum_” następnie nazwa bazy danych oraz data i czas plus rozszerzenie pliku np. „Archiwum_WAPRO_20170201_1117.zip„. Jeśli użytkownik wykorzystuje kompresje można wskazać jej stopień. Należy pamiętać o pewnych zależnościach. Im wyższy poziom kompresji tym większe zużycie zasobów procesora oraz wydłużenie czasu wykonania archiwum (a potem dekompresji) ale za to mniejsze zasoby potrzebne do jego przechowania na dysku.

Archiwizator baz danych WAPRO ERP
Ustawienia maski można podać na zakładce Konfiguracja.

Archiwizator baz danych WAPRO ERP

Opcja dearchiwizacji jest prostsza ponieważ pozwala jedynie wskazać plik archiwum oraz bazę danych na jaką ma zostać ono odtworzone. Zaraz po wybraniu archiwum następuje jego rozpakowanie i program określa czy może je odtworzyć (jeśli archiwum zostało wykonane na wyższej wersji SQL Server np. 2016 to nie będzie można go odtworzyć na niższej wersji np. 2012,2014 czy najstarszej wspieranej 2008R2).Archiwizator baz danych WAPRO ERP

Jeśli archiwum było wykonane z wykorzystaniem hasła należy je wprowadzić do dekompresji i odtworzenia.
Kolejny etap to wybranie bazy danych na jaką ma zostać odtworzona baza, program odczytuje z pliku archiwum nazwę bazy i proponuje ją na liście, jeśli taka baza nie istnieje to program zaproponuje jej utworzenie. Dodatkowo jeśli baza danych jest przenoszona pomiędzy serwerami to istnieje ryzyko, że ścieżki w jakich pliki się znajdowały różnią się od tych na nowym serwerze. Wtedy archiwizator może wyświetlić dodatkowy komunikat, który umożliwi wskazanie serwera domyślnego dla baz danych (ustawiony w konfiguracji SQL Server) lub lokalizację gdzie znajduje się plik bazy MASTER czyli głównej bazy danych SQL Server.

W kolejnym artykule opiszę możliwość uruchamiania archiwizatora automatycznie oraz wywoływanie go z poszczególnych programów.

Comments

  1. Witam,
    Mam pytanie.
    Za każdym razem w archiwizatorze mam zaznaczone „Uwierzytelnianie Windows”. Jak to „na stałe” odznaczyć? Za każdym razem trzeba to wyłączyć.

  2. Dzień dobry,
    Czy archiwizator może być zainstalowany na innym komputerze niż silnik bazodanowy MSSQL?
    Z opisu wynika, że może. Co należy wpisać w pole „Nazwa serwera” (dane podobne jak w ssms) ?

    1. Witam,

      Niestety nie bardzo, sam SQL ma dosyć specyficzne podejście co do robienia backupów na udział sieciowy. W przypadku archiwizatora mogą pojawiać się problemy z uprawnieniami.
      Oczywiście połączyć z sieci się Pan połączy ale już próba zapisu po sieci archiwum może być problematyczna bo w tle archiwum uruchamia natywne mechanizmy SQL a dopiero potem kompresie pliku przez archiwizator.
      Raczej praktykuje opcję archiwizacji batchem na serwer + kopie na udziały sieciowe w trybie wypychanym z serwera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *