W ostatnich wersjach WAPRO Fakir oraz WAPRO Kaper pojawiła się nowa opcja związana z podpisywaniem e-deklaracji.
Do tej pory jedyna metoda jaka była dostępna zgodnie z wymogami od Ministerstwa Finansów dotyczyła podpisywania e-deklaracji podpisem kwalifikowanym. W praktyce znakomita większość małych przedsiębiorców takiego podpisu nie posiada ponieważ nie jest on w powszechnym użyciu i w sumie służy tylko podpisywaniu właśnie deklaracji czy tez dokumentów urzędowych/bankowych.
Aby rozszerzyć możliwość samodzielnego składnia deklaracji wprowadzono opcję podpisu danymi autoryzującymi. Pod tym enigmatycznym pojęciem zaczerpniętym z oficjalnych komunikatów MF, kryje się tak naprawdę autoryzacja przychodami. Metoda nie jest nowa bo znana już jest od kilku lat w przypadku deklaracji dla osób fizycznych. Np. składając PIT-37 elektronicznie można autoryzować go w aplikacji MF poprzez wpisanie danych z poprzedniego roku co pozwala potwierdzić, że dokument składany jest przez odpowiedniego podatnika.
Od teraz taką opcję mają też mali przedsiębiorcy, którzy sami prowadzą swoje dokumenty księgowe i samodzielnie się rozliczają a tym samym nie posiadają jeszcze lub nie chcą posiadać podpisu kwalifikowanego, który jest płatny i wymaga regularnego odnawiania np. raz na dwa lata.
W przypadku WAPRO Kaper można włączyć podpis przychodem za poprzednie lata w edycji danych firmy.
Przychodami podpisywać można deklaracje oznaczone kolorem zielonym na liście typów deklaracji. Dodatkowo pojawiła się nowa kolumna na liście deklaracji Typ podpisu na liście utworzonych deklaracji.
Użytkownik korzystając z menu prawego przycisku myszy może wybrać opcję Zmień rodzaj podpisu | Autoryzacja przychodem (P).
Samo wprowadzenie kwoty przychodów nie jest raczej komplikowane należy wprowadzić numer identyfikacyjny oraz kwotę.
W przypadku modułu e-deklaracje w WAPRO Fakir w konfiguracji e-deklaracji można włączyć parametr Rodzaj podpisu | Autoryzacja przychodami.
W jaki sposób następuje autoryzacja podpisu pod deklaracją/wysyłka deklaracji u osób prawnych.
Co należy wpisać w pozycję imie, nazwisko, NIP czy PESEL i datę urodzenia. ?
Sam NIP i przychod nie wystarcza do wysyłki deklaracji…
A o jakim programie mówimy? Wyjdźmy może od podstaw i o jakiej deklaracji?