Przy okazji jednego z ostatnich wpisów dotyczących JPK pisałem o tym, że Ministerstwo Finansów stosuje różne mechanizmy kontroli nadużyć. Wspomniałem w wtedy o mechanizmie odwrotnego obciążenia popularnie określanym jako „OO”.

Czym to tak na prawdę jest i jak to ugryźć w systemach WAPRO ERP a konkretniej WAPRO Mag (dawny WF-Mag) oraz WAPRO Fakturka (dawna WF-Fakturka).

Definicja:

Mechanizm odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge) występuje w rozliczeniach podatku od towarów i usług. Polega na obciążeniu nabywcy towarów lub usług obowiązkiem rozliczenia należnego VAT za nabywcę (por. art. 17 ust. 1 pkt 3–5, 7 i 8 ustawy o VAT).

W uproszczeniu polega to na tym, że VAT należny naliczany jest po stronie kupującego a nie sprzedającego. Podobnie jest w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami różnych krajów UE.

Ustawa o VAT wraz z późniejszymi zmianami określa, że dokument wystawiany w tym trybie powinien zawierać dopisek „Odwrotne obciążenie”. Nie precyzuje konkretnie gdzie ma być on zawarty, w większości przypadków zawarty jest gdzieś w nagłówku dokumentu.

Komplikując sprawę MF od lipca 2015 wprowadziło także limity dla transakcji z odwrotnym obciążeniem poprzez stosowanie pojęcia Jednolitej Transakcji Gospodarczej, oznacza to tyle, że w ramach takiej transakcji jeśli przekroczy ona określony próg wartości netto (tu 20 000 PLN) mechanizm odwrotnego obciążenia również powinien zostać zastosowany.

WAPRO Mag

Jak prawidłowo obsługiwać transakcje z OO.

Należy upewnić się, że podatnik jest czynnym podatnikiem VAT (aby mieć 100% pewność można skorzystać ze strony MF) i odpowiednio oznaczyć kontrahenta w kartotece. Należy pamiętać, że ten wymóg eliminuje z takich transakcji kontrahentów detalicznych, rodzi to pewnego rodzaju problem związany z drukarkami fiskalnymi.

Odwrotne obciążenie WAPRO Mag

Należy określić, że towar podlega OO – może podlegać zawsze lub z uwzględnieniem limitu

Odwrotne obciążenie WAPRO Mag

W trakcie wystawiania FV należy oznaczyć dokument jako Odwrotny

Odwrotne obciążenie WAPRO Mag

Tak zapisany dokument po wydrukowaniu będzie zawierał stosowną adnotację pod numerem dokumentu.

Odwrotne obciążenie WAPRO Mag

Pozycje dodawane do dokumentu sprzedaży z OO automatycznie otrzymują stawkę „–„. Po zapisaniu dokumentu w rejestrze VAT sprzedaży dla takiej faktury nie ma naliczonego VATu.

WAPRO Fakturka

W przypadku uproszczonego programu do fakturowania WAPRO Fakturka sytuacja jest analogiczna przy czym opcje w programie wyglądają nieco inaczej.

Oznaczamy kontrahenta jako Czynny podatnik VAT a następnie w dokumencie nie wybieramy znacznika Odwrotny tylko wskazujemy na pozycji faktury odpowiednią stawkę „–„.

Odwrotne obciążenie WAPRO Fakturka

Odwrotne obciążenie WAPRO Fakturka

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *