W dniu 08.01.2020 r. opublikowana została nowa wersja systemu kadrowo płacowego WAPRO Gang.
Zmiany techniczne
- Kreator składników płacowych rozbudowano o możliwość zaznaczenia nowo tworzonego składnika jako „Wchodzącego do podstawy składki na PPK”.
- W module importu e-ZLA z PUE rozwiązano problem poprawnej klasyfikacji pobytu w szpitalu z powodu opieki nad chorym dzieckiem oraz pobytu w szpitalu kobiety w ciąży. Obecnie w pierwszym przypadku nieobecność jest klasyfikowana jako D-opieka nad dzieckiem. W drugim jako C-choroba w trakcie ciąży.
Zmiany merytoryczne
- W wydrukach „Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (O)” i „Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (P)” uwzględniono w kwocie do wypłaty składki na PPK uczestnika.
- Wprowadzono nowe wersje deklaracji PIT-2(6), PIT-2A(6),PIT-4R(9),PIT-11(25), PIT-8AR(8) i IFT-1/IFT-1R(15) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2397). Deklaracje dotyczą przychodów, dochodów i strat uzyskanych/poniesionych od 1.01.2019r. Na potrzeby deklaracji PIT-11 okno dialogowe rozbudowano o możliwość wprowadzenia numeru informacji, a na potrzeby PIT-4R i PIT-8AR okno dialogowe rozbudowano o możliwość wprowadzenia rodzaju korekty.
- Wprowadzono nowe wersje elektronicznych deklaracji PIT-4R (wzór schematu 2019/12/19/8975), PIT-11 (wzór schematu 2019/12/19/8981/), PIT-8AR (wzór schematu 2019/12/19/8980), IFT-1 (wzór schematu 2019/12/19/8977) i IFT-1R (wzór schematu 2019/12/19/8976/) obowiązujących dla przychodów od 1.01.2019.
- W obliczeniach kwoty wolnej od potrąceń sądowych i komorniczych uwzględniono mechanizm przesunięcia przychodu uczestnika z tytułu składek PPK pracodawcy na kolejny miesiąc.
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DZ. U. z 2019r. poz. 1564). W obliczeniach minimalnego wynagrodzenia pominięto dodatek stażowy.
- W mechanizmie przesunięcia przychodu uczestnika z tytułu składek PPK pracodawcy uwzględniono przypadek rezygnacji z PPK przed wysłaniem składek do instytucji finansowej. W takich przypadkach składka pracodawcy na PPK nie jest doliczana do przychodu pracownika w miesiącu następnym.
- W wydruku „Lista podstawowa tabela PPK z podpisem CR” zwiększono szerokość kolumny „Przelew na ROR” aby umożliwić wyświetlanie większych kwot.
- W wydruku „Umowa o dzieło – wydruk z rachunkiem” dodano składki na PPK płacone przez uczestnika oraz składki na PPK pracodawcy zwiększające przychód do opodatkowania.
- W wydrukach „Umowy zlecenia – wydruk z rachunkiem” oraz „Umowa o dzieło – wydruk z rachunkiem” w potrąceniach razem uwzględniono składki PPK uczestnika.
- W raportach „Zestawienie składek wg ubezpieczonych”, „Zestawienie składek v.2”, „Zestawienie składek”, „Lista wypłat z tytułu umów (szczegółowa) v.2”, „Lista wypłat z tytułu umów (szczegółowa)”, „Lista wypłat z tytułu umów zleceń / o dzieło v.2”, „Zestawienie umów cyw.prawn. ze składkami v.2”, „Zestawienie umów cyw.prawn. ze składkami” i „Lista wypłat z tytułu umów zleceń / o dzieło” dodano składki na PPK.
- Zmieniono treść oświadczenia dla osób do 26 roku życia „Oświadczenie dla osób do 26 roku życia”. Obecnie oświadczenie służy do poinformowania płatnika o niekorzystaniu ze zwolnienia z podatku wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PDOF.
- Usunięto przyczynę nie naliczania kosztów uzyskania i podatku z tytułu umów o dzieło dla osób do 26 roku życia.
- W typach list „Lista podstawowa”, „Lista dodatkowa”, „Premie kw. i premie roczne”, „Lista ZFSS” zmieniono mechanizm naliczenia zaliczki na podatek w miesiącu przekroczenia progu podatkowego. Na postawie ustawy z o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019r. poz. 1835) w miesiącu przekroczenia zaliczka na podatek jest liczona według dwóch stawek – 17% od tej części dochodu uzyskanego w tym miesiącu, która nie przekroczyła kwoty stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali i 32% od nadwyżki ponad tej kwoty. Dla poprawnego działania tego mechanizmu wymagane jest zamknięcie poprzednio naliczonych list płac.