W ostatnich wersjach 8.31.2 wprowadzono zmiany dotyczące obsługi tzw. podzielonej płatności split payment. Aby wykorzystywać mechanizm należy wykonać wstępną konfigurację poprzez dodanie nowego rachunku.
Obsługę rachunku pod podzieloną płatność należy uwzględnić w dwóch kierunkach w zależności czy:
- oczekujemy płatności podzielonej – wtedy konfiguracja dotyczy naszych rachunków bankowych
- my chcemy płacić komuś – wtedy konfiguracja dotyczy rachunku naszego klienta
Konfiguracja rachunków firmy
Aby dodać nowy rachunek na potrzeby PP czyli dodać nowy rachunek do celów VAT należy wejść w System | Wybór firmy | Popraw | Rachunki bankowe firmy | Dodaj
Pierwszy etap to dodanie nowego rachunku, więc należy zaznaczyć opcję Rachunek VAT PP do obsługi podzielonej płatności VAT – spowoduje to utworzenie nowego rachunku do celów VAT.
Drugi etap to edycja istniejącego rachunku i wskazanie na zakładce 2) Podzielona płatność (split payment) (zakładka aktywna tylko dla zwykłych rachunków a nie technicznych do VAT), do którego rachunku podstawowego taki rachunek do VAT jest powiązany.
Rachunek jest gotowy aby rejestrowane na nim były rozliczenia – proces rozliczania opiszę w kolejnym wpisie.
Konfiguracja rachunku klienta
Po stronie konfiguracji rachunków klienta możliwe jest tylko ustawienie blokady, że dany rachunek nie może służyć do tworzenia rozliczeń z podzieloną płatnością. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, które do celów firmowych używają prywatnych rachunków rozliczeniowych z banku. W tej sytuacji banki nie tworzą dedykowanych rachunków do VAT ponieważ w praktyce są to konta prywatne a nie firmowe.
Aby ustawić taką blokadę należy edytować kontrahenta, w zakładce 2) Dane handlowe | Rachunki bankowe | Popraw i zaznaczamy opcję Blokada przelewów metodą podzielonej płatności (Split payment).