W ostatniej wersji 8.30.6 dodana została nowa walidacja na dokumentach faktury nieobrotowej ze względu na obsługę JPK.
Po kolei – czym jest faktura nieobrotowa?
Faktura nieobrotowa pozwala wystawić fakturę bez ponownego ruchu magazynowego (nie generuje dokumentu magazynowego rozchodu) do jednego lub kilku paragonów. Użytkownik ma dwie możliwości jeśli chodzi o zafakturowanie paragonu. Jedna z nich to właśnie faktura nieobrotowa, aby ją wystawić należy zaznaczyć paragon/y na liście i wybrać z operacji dodatkowych opcję Faktura nieobrotowa do paragonu. Druga opcja to edycja paragonu pierwotnego, zmiana kontrahenta ze Sprzedaż detaliczna, zapisanie i wydruk faktury. W tym przypadku paragon zamieni się na fakturę i w drzewku przejdzie do innej gałęzi. Numer będzie z normalnej puli paragonów, w przypadku nieobrotowych numeracja jest oddzielna.
W związku z tym, że można wystawić fakturę nieobrotową do wielu paragonów, w świecie realnym zachodzi czasami sytuacja kiedy użytkownicy nie chcą fakturować pełnej kwoty z tych paragonów bo nie wszystko mogą wrzucić w koszty. Takie podejście jednak nie ma zastosowania w przepisach a konkretnie w ujęciu JPK, tu winna trafić kwota zgodna, więc nowa walidacja informuje użytkownika przed zatwierdzeniem dokumentu, że kwota faktury musi być zgodna z wartościami paragonów ponieważ JPK będzie informowało stosownie użytkownika o konieczności wyksięgowania kwot z detalu za poprzednie okresy.
Należy pamiętać, że w przypadku grupowych fakturowań może dojść do problemu zaokrągleń ponieważ po wprowadzeniu X paragonów na fakturę system wylicza kwotę dla wartości faktury tak jak ma to miejsce dla pierwotnego dokumentu a nie poprzez zwykłe sumy.