Dzisiaj w ramach wyjaśnienia przedstawię pojęcie gniazda rozszerzeń oraz operacji dodatkowej.

  1. Gniazdo rozszerzeń – jest to funkcjonalność dostępna w WAPRO Mag w wariancie Prestiż Plus i umożliwia ona uruchamianie dodatkowej logiki programu, która będzie miała za zadanie rozszerzyć standardową funkcjonalność o coś specyficznego dla danego klienta. Gniazdo jest skojarzone z pewnym zdarzeniem w aplikacji i jest to dosyć atomowe miejsce np. możemy powiedzieć o gnieździe (zdarzeniu) otwarcie formatki klienta, otwarcie formatki dokumentu. Dodatkowo takie zdarzenie może być umieszczone na osi czasu PRZED | PO głównym zdarzeniu np. przed otwarciem zrób XYZ, po otwarciu zrób ABC. Daje nam to bardzo duże możliwości rozszerzenia programu o specyficzne w danej firmie procesy np. przed zatwierdzaniem danych klienta, można uruchamiać dodatkowe walidacje czy wprowadzono poprawne dane np. czy uzupełniono email czy jest on prawidłowy, przed zatwierdzeniem faktury można uruchomić dodatkowy proces obliczeniowy np. kalkulacja kosztów transportu lub automatyczne wysłanie do innego działu powiadomienia o konieczności przygotowania zamówienia do wysyłki. Gniazda mogą uruchamiać tylko procesy walidacyjne lub mogą uruchamiać np. tabele dodatkowe, dodatkowe procedury w bazie, które coś obliczą czy też zewnętrzne programy EXE
  2. Operacja dodatkowa – jest to funkcjonalność dostępna od wariantu BIZES, zasadniczo operacja jest uruchamiana na żądanie przez użytkownika, program posiada szereg gotowych operacji dostępnych pod prawym przyciskiem myszy na różnych ekranach oraz pod przyciskiem Operacje. Operacja może uruchamiać procedurę, skrypt VBS lub plik wykonywalny EXE. Program potrafi przekazać podstawowe informacje o kontekście pracy do takiej operacji (np. id obiektu, na którym operacja ma być wykonana, zakresy dat, id użytkownika itp.). Dzięki temu użytkownik może uruchamiać dodatkową logikę, która rozszerza możliwości programu ale jest to logika uruchamiana ręcznie w przeciwieństwie do gniazd, które uruchamiane są cyklicznie.

Podsumowując, gniazda działają automatycznie (są też gniazda cykliczne uruchamiane co X czasu) a operacje działają na żądanie. Gniazda są w najwyższym wariancie a operacje dodatkowe od wariantu BIZNES.

Comments

  1. Dzień dobry,
    czy jest możliwość zwiększenia ilości znaków dostępnych w zmiennej @Wynik1? Potrzebuję cyklicznie przekazać wiele numerów dokumentów do modułu rozszerzenia. Niestety nie jestem w stanie sprecyzować jaka będzie ilość jednak każdy numer to 7 znaków (6 na nr + separator) więc pojemność 255 daje 36 dokumentów – szybko szacując 3 razy za mało ale wolałbym zabezpieczyć się na przyszłość.
    Z góry dziękuję za pomoc.

    1. W takiej sytuacji raczej proponuję skorzystać z tabeli dodatkowej bo zaraz okaże się, że kolejne zwiększenia są ciągle za małe.

  2. Panie Krzysztofie, nie do końca rozumiem w jaki sposób wykorzystać tabelę dodatkową to przekazania parametru dla modułu rozszerzenia. Zapomniałem dodać o sprawie kluczowej – moduł musi być uruchomiony na komputerze klienta nie serwerze – gdyby możliwe było uruchomienie go na serwerze tabela dodatkowa byłaby prosta do wdrożenia nawet bez gniazd rozszerzeń.
    Prosiłbym o uchylenie rąbka tajemnicy.

    1. Hmm dałbym sobie głowę uciąć, że odpisywałem na ten komentarz ale być może zanim zdążyłem go opublikować to zamknąłem stronę. Z opóźnieniem ale odpisuje 🙂
      Nie ma znaczenia gdzie moduł będzie uruchomiony, wystarczy powołać sobie tabelkę z jakąś sesją i przekazać tą sesję do modułu. Dla przykładu moduł wykonuje jakąś operację nad dokumencie następnie zapisuje do tej tabeli wynik i gniazdo uruchamia moduł przekazując identyfikator do tego modułu.
      Moduł się uruchamia łączy z bazą i pobiera sobie na podstawie tego identyfikatora ten wynik obrabiając go dalej według uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *