W ostatniej wersji WAPRO Mag 8.21.2 pojawiło się małe usprawnienie, które może nieznacznie przyspieszyć proces wystawiania faktury oraz zredukować ewentualną pomyłkę przy wprowadzaniu faktury zakupu.
W momencie kiedy użytkownik chce wystawić z inną datą niż bieżąca do tej pory musiał ręcznie ustawić datę wystawienia oraz datę zakupu i datę przyjęcia towaru. W ostatniej wersji pojawiła się nowa opcja obok pola Data wystawienia, która umożliwia jednym kliknięciem przeniesienie tych dat do pozostałych pól.
Po zmianie daty w polu Data wystawienia (1) należy wybrać ikonę strzałki po prawej stronie (2) aby skopiować daty.
Witam,
fajna opcja, ale ma mankamenty i wygląda, że ten co ją pisał nie ma doświadczenia handlowego.
Rzecz w tym, iż zmieniają się wszystkie daty, również otrzymania i przyjęcia towaru. A w 99% przypadków otrzymując towar od dostawcy mamy go wysyłanego co najmniej dzień wcześniej. I z taką datą mamy fakturę od dostawcy. Więc powinno być tak, że zmianie ulega tylko data zakupu. Daty otrzymania i przyjęcia towaru powinny być być pozostawione do ewentualnej późniejszej edycji.
Pozdrawiam
Tak się składa, że to klasyczny przypadek ilu użytkowników, tyle potrzeb. Ta funkcja została wprowadzona nie na widzi mi się osoby tworzącej tylko na konkretne zgłoszenie użytkowników oczekujących właśnie takie zachowanie:)
Niestety wszystkim dogodzić się nie da, jeśli u Pana zmienia się połowa dat to szybciej jest je poprawić ręcznie niż korzystać z nowej funkcji i potem ponownie je edytować.
To widać, że ci użytkownicy upraszczają sobie księgowość… żeby nie pisać, że fałszują :), ot taka mała kreatywna księgowość.
Bo aby tak było jak sobie życzą i jak jest teraz to zrobione, to wszystkie zakupy od swoich dostawców musieliby dostawać tego samego dnia co zamawiają, ci dostawcy musieliby być w tym samym mieście i mieć bardzo sprawny i szybki transport aby towary dostarczyć tego samego dnia z dokumentami o tej samej dacie. Nierealne w prawdziwym obrocie gospodarczym. Ktoś kto kupił Maga to w 99% przypadków ma dużą ilość dostawców i nie tylko w swoim mieście. Bo inaczej nie potrzebowałby takiego programu.
A tą ręczną edycję to robimy od kilku lat, więc mamy wprawę 🙂
Nie do końca – mogą po prostu księgować w innym programie nie poprzez import/export tylko z faktur i wtedy nie ma to dla nich większego znaczenia. Celem jest dla takiego klienta szybkie wprowadzenie dokumentu.
A jak to powinno wyglądać, aby było dobrze pod każdym względem:
– data wystawienia (rozumiem, że jest to data wystawienia przez dostawcę faktury) jest najczęściej, a właściwie powinna być datą zakupu. Wówczas prawidłowo liczy się termin płatności, gdyż dostawca liczy sobie np. 14 dni od daty wystawienia faktury i zgadza nam się data w okienku „data płatności” i jest prawidłowa liczba dni płatności. „Ćwiczymy” to kilka lat
– data otrzymania jest datą datą otrzymania u odbiorcy dokumentu zakupu (od dostawcy), więc najczęściej jest datą wprowadzania do systemu dokumentu PZ i najczęściej jest również datą otrzymania towaru.
I jeżeli dostałem od dostawcy towar z fakturą z wczoraj i według logiki w/w wprowadzam do systemu, to system przy zapisywaniu dokumentu nie powinien mi „krzyczeć” że data dokumentu jest wcześniejsza niż dokumentów już zarejestrowanych w systemie (przecież dziś już prowadzę sprzedaż itd.). A teraz muszę dodatkowo potwierdzać przy każdym zakupie, że tak ma być.
Mógłby Pan coś u mnie kupić, wyślę Panu kurierem, dostanie Pan jutro i proszę prawidłowo wprowadzić zakup do systemu. I jeszcze zaimportować do fakira. Tak żeby nie trzeba było w fakirze znów ręcznie zmieniać dat.
Serdecznie pozdrawiam
PS. I dziękuję za blog i obecność na goldenline.
Odniosę się do tego w wolnej chwili 🙂
PS. Dzięki.
Panie Witoldzie, póki co dodałem sugestię aby system faktycznie dla dokumentów zakupu pozwalał pominąć kontrolę tych dat wystawienia innych dokumentów.
Jeśli chodzi o daty to znowu mamy tu regułę i wyjątki. Ogólnie data zakupu tak jak Pan napisał powinna być datą wystawienia, ale nie koniecznie bo jest to data ostatniego momentu podatkowego czyli mamy X WZ od klienta (naszych PZ) i robimy fakturę zakupu. Dostawa ostatnia była tydzień przed wystawieniem faktury i wtedy klops nie jest to tożsame.
Daty otrzymania towaru i otrzymania dokumentu są proste dla dokumentów krajowych dla zagranicznych to już raczej mrzonka, wiele firm, z którymi rozmawiam boryka się z problemem sprzedaży towaru, który mają ale nie mają faktury bo ta z zagranicy idzie dużo później niż towar.
Więc jak to zwykle bywa, wszystkich się nie zaspokoi ale dziękuję za podzielenie się opinią.