Grudzień to bardzo intensywny czas w przygotowaniu nowych wersji i premier, które zaraz będą po nowym roku, ale także dostarczenie wersji dla obecnych użytkowników.
Rozwiązania mobilne
W dniu 18.12.2024 r. opublikowana została aktualizacja Wapro Mobilna firma (handlowiec -mh, magazynie -mm oraz środki trwałe – iw) o numerze 9.00.9.
W wersji użytkownicy otrzymali następujące nowości:
- Dodano wsparcie głosowe dla remanentu magazynowego (mm) oraz inwentaryzacji środków trwałych (iw).
- Nowa funkcjonalność umożliwia korzystanie z komend głosowych podczas przeprowadzania remanentu w magazynie oraz inwentaryzacji środków trwałych.
- Dzięki temu proces staje się szybszy i bardziej intuicyjny, minimalizując potrzebę ręcznego wprowadzania danych. Użytkownicy mogą efektywniej korzystać z systemów mobilnych, co jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających pracy w trudnych warunkach, noszenia rękawic ochronnych lub obsługi urządzenia w przypadku ograniczonej swobody ruchu.
- Dodatkowo funkcjonalność ta może stanowić istotne wsparcie dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, zwiększając komfort wykonywanych zadań.
- Dodano parametr umożliwiający szybki dostęp do karty produktu poprzez tapnięcie indeksu na liście pozycji (mh, mm).
- Poprawiono problem z nawigacją pomiędzy listą pozycji a nagłówkiem podczas weryfikacji dokumentu WZ (mm).
- Ulepszono obsługę miniatur na urządzeniach mobilnych (mh, mm).
Rozwiązania finansowo księgowe
Nowe wersje systemów Finansowo księgowych.
Wapro Fakir – W wersji 9.00.2 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2025 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 2024 poz. 1314:
- Okno danych firmy:
- zmieniono nazwę zakładki Grupa VAT na Grupa VAT, JPK_CIT,
- dodano listę wyboru rodzaju jednostki zgodnie z podziałem stosowanym w Ustawie o rachunkowości.
Jeżeli rodzaj nie zostanie zdefiniowany, domyślnie zostanie przyjęty rodzaj Pozostałe jednostki.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
- słownik zawiera predefiniowane dane zgodne z załącznikami cytowanego wyżej rozporządzenia,
- słownik działa kontekstowo. Wyświetlane dane słownika zależne są od wybranego rodzaju jednostki w kartotece danych firmy.
- Plan kont:
- dodano możliwość przypisywania do kont księgowych wybranego znacznika znajdującego się w nowym słowniku Znaczniki kont księgowych (przypisywać znaczniki można w obu rodzajach widoków planu kont: drzewiastym i zwykłym),
- w widoku drzewiastym (hierarchicznym) planu kont dodano dwustanowy przycisk Pokaż znaczniki kont (klawisze Ctrl+M),
- w widoku zwykłym planu kont dodano kolumnę Znacznik oraz sekcję wyświetlającą pełną informację o znacznikach (nazwy kategorii i podkategorii, do których należy znacznik przypisany do konta księgowego),
- w widoku zwykłym dodano możliwość filtrowania z opcjami: Konta z przypisanym znacznikiem oraz Konat bez przypisanego znacznika,
- zmodyfikowano domyślny plan kont. Plan został rozbudowany tak, że każdy znacznik konta jest przypisany do co najmniej jednego konta księgowego. Co do zasady jedno konto może mieć przypisany jeden znacznik, natomiast jeden znacznik konta może być przypisany do wielu kont księgowych.
- W kartotece kontrahenta, na zakładce Pozostałe dodano sekcję Dodatkowe informacje związane z ustawą o rachunkowości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji Kartoteka kontrahentów.
- Księga główna według okresów:
- przypisanie znacznika do konta księgowego następuje wyłącznie w planie kont, zapisy w księdze są jedynie wynikiem tego przypisania. Oznacza to, że znaczniki mogą być dowolnie modyfikowane dla już istniejących dekretów i będą to operacje automatyczne powstające podczas dodawania lub modyfikacji zapisów księgi, jak również modyfikacji przypisania znacznika do konta w planie kont,
- do listy okna przeglądarki dodano kolumnę o nazwie Znacznik konta. Użytkownik może skorzystać z funkcji sortowania oraz wyszukiwania,
- w filtrze na formatce dodano zakładkę Znaczniki kont, której opcje umożliwiają wybór zapisów księgi według znacznika lub według wielu znaczników kont.
- w kartotece kontrahentów dodano kolumnę Kod kraju. Aby ją aktywować, należy z menu kontekstowego wybrać opcję Konfiguracja kolumn, wybrać przycisk Domyślna, a następnie zapisać dane,
- w wariancie BUDŻET dostosowano proces aktualizacji słowników klasyfikacji budżetowej tradycyjnej zgodnie ze zmianami do rozporządzenia MF (ostatnia zmiana: Dz.U. 2024 poz. 1096).
E-Sprawozdania
- zaktualizowano e-Sprawozdania do wersji 1.3:
- JednostkaOpWZlotych – dla organizacji pozarządowych w złotych,
- JednostkaOpWTysiacach – dla organizacji pozarządowych w tysiącach złotych,
- JednostkaMikroWZlotych – dla jednostek mikro w złotych,
- JednostkaMikroWTysiacach – dla jednostek mikro w tysiącach złotych,
- JednostkaMalaWZlotych – dla jednostek małych w złotych,
- JednostkaMalaWTysiacach – dla jednostek małych w tysiącach złotych,
- JednostkaInnaWZlotych – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w złotych,
- JednostkaInnaWTysiacach – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w tysiącach złotych.
E-Formularze
- zaktualizowano wzór PIT-36(31),
- zaktualizowano wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowano NIP-8(4),
- zaktualizowano NIP-2(15),
- dodano IFT-2(11),
- dodano i IFT-2R(11).
Wapro Kaper 9.00.4
W wersji 9.00.4 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- Dodano możliwość rozliczania podatku dochodowego metodą kasową (tzw. PIT kasowy) w KPiR oraz ryczałcie:
- Sposób przygotowania programu do obsługi rozliczania podatku dochodowego metodą kasową opisany został w instrukcji Jak przygotować program do obsługi rozliczania podatku dochodowego metodą kasową?
- Zasada działania oraz obsługa mechanizmu opisane zostały w instrukcji Jak obsłużyć metodę kasową?
- Dodano e-Formularze:
- zaktualizowany wzór PIT-36(31),
- zaktualizowany wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowany wzór PIT-28(26),
- nowy wzór IFT-1(17),
- nowy wzór IFT-1R(17).
- Dodano wyliczenie rocznej opłaty środowiskowej z tytułu korzystania samochodów w firmach.