WAPRO Mag w wariancie Prestiż Plus umożliwia wykorzystanie tzw. gniazd rozszerzeń, które zwiększają znacząco możliwości programu w zakresie dostosowania go do swoich potrzeb.
Opisywałem podstawowe zastosowanie gniazd teraz jednak chciałbym się skupić na podstawowym elemencie czyli zmiennych. Zmienne w gniazdach to nic innego jak zapisane w pamięci programu dane, którymi program operuje ale na pierwszy rzut oka ich nie widać. Umożliwiają one przekazanie do swoich funkcji technicznych elementów, które użytkownik może chcieć wykorzystać.
Zmienne mogą być tylko do odczytu (programista nie może ich nadpisać) rozpoczynają się znakiem $ lub również do zapisu rozpoczynają się znakiem @.
Ważne jest aby zrozumieć jak program inicjuje zmienne ponieważ obserwuje tu często zaskoczenie użytkowników, otóż ze względów wydajnościowych wszystkie zmienne nie są od razu ładowane podczas pierwszego uruchomienia programu a dopiero po wykonaniu jakiejś operacji w danym kontekście.
Dla przykładu jeśli chcemy wykonać jakąś dodatkową logikę na formularzu dokumentu handlowego to aby zobaczyć wszystkie zmienne powinniśmy uruchomić program, przeklikać interfejs dok. handlowego poprzez np. wystawienie jakiejś testowej faktury. Następnie zamykamy program i uruchamiamy go ponownie, po tej operacji dopiero załadują się wszystkie zmienne dostępne w danym kontekście.
Może być to mylące ale trzeba pamiętać, że jednak większość użytkowników statystycznie gniazd nie używa, więc nie ma potrzeby wydłużać procesu logowania o zmienne, których nikt nigdy nie użyje, trzeba także pamiętać, że jeśli baza pracuje w trybie demo to zmienne nie są ładowane wraz z gniazdami w niższych wariantach stąd znacząca różnica w czasie uruchamiana programu pomiędzy wariantem Start a Prestiż Plus.